حقوق اطفال در اسناد مختلف

حقوق اطفال در اسناد مختلف

با توجه به توسعه فکری و اخلاقی جامعه بشری در قرن گذشته و با الهام از تعالیم دینی و اخلاقی در اندیشه های حقوقی جدید شاهد تدوین قواعد و مقررات حمایتی می باشیم که تحت عنوان حقوق کودک قابل بررسی است. در این بخش در دو سطح داخلی و بین المللی به بررسی اجمالی اسناد مرتبط با حقوق کودک می پردازیم

 در سطح بین المللی

اولین قدم قانونی برای حمایت از حقوق کودک در سا 1948 توسط جامعه ملل برداشته شد. زمانی که اولین اعلامیه ی 5 ماده ای حقوق کودک معروف به اعلامیه ژنو که توسط یک سازمان غیردولتی بین المللی تهیه شده بود را تصویب نمود. این اعلامیه 5 ماده ای هیچ جنبه الزام آوری برای دولت ها نداشته و صرفاً به صورت یک بیانیه حسن نیست و سفارش تنظیم شده بود.
در اعلامیه جهانی حقوق بشر که در 5مورد تصویب قرار گرفت نیز به طور محدود به حقوق کودکان توجه شد اما شرایط ویژه کودکان به خصوص در طول دوران جنگ جهانی دوم ضرورت تصویب سندی مجزا در این زمینه را ایجاب می نمود و بر همین اساس اعلامیه حقوق کودک در 20 نوامبر  1959تصویب شد. این اعلامیه محتوی 10 اصل اساسی پیرامون ضرورت حمایت های ویژه جسمی و فکری، آموزشی، بهداشتی، درمانی، رفاهی اجتماعی و فرهنگی برای تمام کودکان بدون در نظر گرفتن نژاد و رنگ و زبان بود.
با توجه به این که اعلامیه 1959 سازمان ملل در مورد کودکان تعهد اجرائی برای دولت ها ایجاد نمی کرد و ارزش حقوقی قطعنامه های مجمع عمومی را داشت واز سوی دیگر دنیا به وضوح شاهد تضییع حقوق کودکان بود، لذا ضرورت تصویب یک معاهده که مورد تصویب و پذیرش دول مختلف قرار گیرد . ضروری به نظر می رسید بنابراین 30 سال بعد در 20 نوامبر 1989 کنوانسیون مربوط به حقوق کودک توسط مجمع عمومی مورد تصویب قرار گرفت که در دیباچه آن به اسناد بزرگ حقوق بشر، اعلامیه حقوق کودک 1924 و 1959 نیز اشاراتی وجود دارد.

 در اسناد داخلی
در اصل 21 قانون اساسی قانونگذار بر ضرورت حمایت از مادران در دوران بارداری و شیردهی و حضانت اطفال و حمایت از کودکان بی سرپرست تأکید دارد بدون شک حمایت از مادر در دوران بارداری و حضانت تا حد زیادی تأمین کننده حق بر سلامت و حیات کودک خواهد بود.
فصل هفدهم از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی به جرائم علیه اشخاص و اطفال پرداخته و به مواردی از جمله ایجاد مزاحمت برای طفل، کودک ربائی، سقط جنین و رها کردن کودک در اماکن خالی از سکنه اشاره نموده است.
در سال 1381قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در 9 ماده به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید در این قانون به مواردی از جمله کودک آزاری، بهره کشی، قاچاق کودکان و سوء استفاده از کودکان در جرائم خلاف قانون پرداخته است.

انجام کلیه خدمات حقوقی توسط بهترین وکیل اصفهان  : 09134744185

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *