مالیات بر ارزش افزوده در سال 97

تعریف مالیات و مالیات بر ارزش افزوده

مالیات نوعی هزینه اجتماعی است که شهروندان در قبال استفاده از خدمات عمومی به دولت می پردازند. مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات غیر مستقیم است که بر مصرف , وضع شده است. بدین معنا که تولید کنندگان , توزیع کنندگان و همچنین واردکنندگان کالا و خدمات در زنجیره تولید , توزیع , عرضه واردات کالا ها و خدمات باید مالیات و عوارض موضوع این قانون را هنگام خرید یا بدست آوردن خدمات بپردازند و بدین ترتیب مالیات بر ارزش افزوده را خریدار نهایی کالا یا خدمات پرداخت می کند.

ایده اولیه مالیات بر ارزش افزوده نخستین بار در سال 1918 میلادی توسط یک بازرگان آلمانی به نام فون زیمنس مطرح گردید . پس از آن در سال های 1918 تا 1920 مطالعات مکتوب دیگری در این رابطه ارائه شد که مهمترین آن ها آثار موریس لوره است که به پدر مالیات بر ارزش افزوده شهرت دارد.

وزارت امور اقتصاد و دارایی از سال 1364 موضوع مالیات بر ارزش افزوده را در دستور کار خود قرار داد و در سال 1366 نیز پیشنویس این قانون را به مجلس ارائه کرد و سپس در سال 1387 به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسید.

مفهوم ارزش افزوده

اندازه گیری اقتصادی ارزش افزوده از مفهوم خاص آن متمایز است . یک تعریف از صورت ارزش افزوده این است که این صورت نشان دهنده ی تفاضل درآمد حاصل از فروش کالا یا خدمات با مواد و خدمات خریداری شده است. این یک تعریف ساده بوده و با مفهوم اولیه آن مطابقت می کند.و توسط اقتصاددانان و مدیران تولید به منظور گزارشگری درون سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.اگر بخواهیم صورت ارزش افزوده را برای مقاصد گزارشگری برون سازمانی تهیه کنیم در سطحی بالاتر تعیین کننده ارتباط خاص جهت توزیع ارزش افزوده ایجاد شده بین گروههای زینفع خواهد بود . این گروههای زینفع عبارتند از : نیروی کار , سهامداران , تامین کنندگان سرمایه و دولت.

ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی معمولا با دو روش قابل محاسبه است :

یک روش عبارت است از تفریق کالاهای واسطه ای مورد استفاده در تولید یک کالا از ارزش محصول تولید شده .

روش دوم محاسبه ارزش افزوده از طریق محاسبه مبلغ پرداختی به عوامل تولید که شامل نیروی کار , سرمایع و زمین که به صورت دستمز یا حقوق , سود یا اجاره انجام می پذیرد.

 

مفهوم ارزش افزوده و مفهوم سود

 

سود یکی از قسمت های تشکیل دهنده ارزش افزوده می باشد . در حقیقت سود جزئی از ارزش افزوده است . سود و ارزش افزوده دو دو خصوصیت کلی زیر مشترک هستند.

  1. ارزش افزوده با بازار و محیط آن وابسته است یعنی قیمت تولیدات و خدمات ارائه شده از طرف شرکت در بازار تعیین و تثبیت می گردد. این موضوع در مورد سود نیز مصداق دارد.
  2. ارزش افزوده و سود در جریان دستیابی به افزایش ثروت که از افزایش بهای تولید ایجاد می شود به دست می آید.

 

تفاوت سود و ارزش افزوده

 

صورت سود و زیانی که به طور مرسوم ,کلیه درآمدها و عواید و همچنین هزینه ها و زیان ها اعم از اینکه از عملیات عادی شرکت منتج شده باشد یا اینکه از حوادث و جریانات غیر عادی شرکت منتج شده باشد یا اینکه از حوادث و جریانات غیرعادی حاصل شده باشد را در بر می گیرد.

اما هدف عمده از ارزش افزوده نمایش کوششهای معطوف شده به تولید که از منایع خود شرکت تامین شده می باشد که این روش به واسطه فروش تولیدات شرکت به دست خواهد آمد.

 

تعریف مالیات بر ارزش افزوده

 

مالیات بر ارزش افزوده عبارتست از نوعی مالیات غیر مستقیم بر مصرف که به طور غیر انباشته بر کلیه مراحل تولید , توزیع خصوصی کالا و خدمات تعلق می گیرد.

این مالیات همانگونه که از نام آن بر می آید بر ارزش افزوده بسته می شود . یک شرکت یا موسسه تجاری که کالا یا خدماتی را عرضه می دارد و به فروش می رساند معمولا برای تدارک همان کالا یا خدمات , خود مبالغی را صرف کالا ها و خدمات واسطه ای می کند. اگر از عایدات فروش کالا یا خدمات یک شرکت یا موسسه تجاری بهای کالا و خدمات واسطه ای را کم کنیم ارزش افزوده بدست می آید.

اگر این موضوع را بخواهیم برای کل کشور در نظر بگیریم آنگاه مجموع ارزش افزوده های یک جامعه برابر است با ارزش کل معاملات منهای معاملات واسطه ای .

 

 

حال محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به دو طریق صورت می پذیرد که در ادامه بدان ها خواهیم پرداخت.

در روش اول مالیات  کالا یا خدمات نهایی را حساب کرده و از مالیات خدمات و کالاهای واسطه ای کسر می کنیم بدین ترتیب مالیات بر ارزش افزوده موسسه یا شرکت بدست می آید.

در روش دیگر مالیات همه معاملات با نرخ های مقرر و بدون نهایی بودن یا واسطه ای بودن کالا محاسبه می شود و پس از کسر از مالیات های پرداختی قبلی تفاوت حاصله به سازمان مالیاتی داده می شود.

که روش اول به خاطر سهولت و سادگی بیشتر مورد استفاده فعالان اقتصادی است.

برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و محاسبات مالیاتی خود در اصفهان با ما تماس حاصل فرمایید.

 

انجام کلیه خدمات حقوقی توسط بهترین وکیل اصفهان  : 09134744185

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *